You are currently viewing #015 Apis mellifera mellifera
DIGITAL CAMERA

#015 Apis mellifera mellifera

Lawina wydarzeń jakie nastąpiły po mojej decyzji o zmianie kierunku życia nie przestaje się toczyć, wręcz nabiera tempa z każdym miesiącem i rokiem. Program doskonalący dla Krainki Wojsławki jeszcze ciepły, matki czekają na ocenę a tu kolejne dwie linie pszczół dołączyły do naszej wielkiej rodziny a wraz z nimi ogromna odpowiedzialność za ich los, bo jest to nasze dobro narodowe, nasz genetyczny skarb – rodzima pszczoła, która latała po naszych lasach na długo przed nami. Zostaliśmy więc właścicielami programów ochrony zasobów genetycznych Pszczoły Augustowskiej oraz Pszczoły Północnej. Jest to dla nas dodatkowo powód niemałej dumy, gdyż prace przy tych pszczołach prowadzone były onegdaj przez samą panią doktor Wandę Ostrowską. Nie jest to jedyne znane nazwisko, które od momentu przejęcia programów przewinęło się przez nasze skromne życie, bo zaprzyjaźniliśmy się z całą plejadą naukowców, którzy bardzo nas wspierają a którym z tego miejsca ogromnie dziękujemy. Równocześnie informujemy, że od tego roku można będzie u nas kupić oprócz matek rasy kraińskiej także matki wspomnianych linii, których opisy zamieszczam poniżej:

M Augustowska:

Naturalnym siedliskiem tych pszczół jest obszar Puszczy Augustowskiej, gdzie ubogie pożytki nektarowe i pyłkowe wynikające z bardzo słabych gleb, ostry klimat kontynentalny z okresami niskich temperatur latem i długą zimą ukształtowały jej cechy użytkowe.
Od lat 70. XX wieku istnieje na terenie Puszczy Augustowskiej zamknięty rejon hodowli zachowawczej tej linii pszczół podzielony na strefę centralną o promieniu około 10 km od miejscowości Płaska oraz strefę izolacyjną obejmującą pas szerokości około 10 km od granicy strefy centralnej. Funkcjonowanie rejonu ma na celu zabezpieczenie naturalnej populacji pszczół środkowoeuropejskich przed introdukcją obcych rasowo genów.

Charakterystyczny dla tej pszczoły jest sposób ułożenia zapasów pokarmu na zimę. Gdy rodzina nie obsiada wszystkich plastrów w gnieździe, to zapasy ze skrajnych plastrów gniazda przenosi do tej części, gdzie uwiąże się kłąb zimowy. Tworzenie mniejszych rodzin pociąga za sobą potrzebę zgromadzenia mniejszej ilości pokarmu na zimę. W czasie trwania sezonu pożytkowego, przy braku pokarmu cukrowego czy pyłkowego zauważa się loty pszczół nawet przy stosunkowo zimnej i wietrznej pogodzie.

M Północna:

Populacja pszczół tej linii wywodzi się od pszczół miejscowych utrzymywanych i selekcjonowanych w naturalnych warunkach klimatyczno-pożytkowych północnej Polski; powstała z połączenia dwóch linii pszczół środkowoeuropejskich: Mazurki oraz Pomorskiej. Prace hodowlane nad wyprowadzeniem linii Mazurka oraz poprawieniem jej walorów użytkowych zostały podjęte na początku lat sześćdziesiątych XX wieku przez dr Wandę Ostrowską. Selekcja linii Pomorska w warunkach Pomorza Zachodniego prowadzona była w pasiece Okręgowej Stacji Hodowli Zwierząt w Szczecinie w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Linia M Północna utrzymuje dużą siłę rodzin przez cały sezon, przez co może być wykorzystana w gospodarce wędrownej. W okresie bezpożytkowym odznacza się zwiększoną skłonnością do rabunków, swego gniazda broni energicznie. Zapasy miodu gromadzi wokół czerwiu, pyłek również wokół czerwiu, w sposób nieuporządkowany.

   Pracy nie ubywa, ale czego się nie robi dla pszczół? 😊

Kuba

Dodaj komentarz